Pomagamy uchodźcom.

Wybuch wojny wszystkich nas przeraził i przytłoczył. Do naszego kraju przybyło już ponad milion uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Ludzie ci uciekają przed niczym nieuzasadnioną i niewyobrażalnie brutalną agresją Rosji Putina.
Pracownicy sądów i nasz związek zawodowy nie pozostają w tej sytuacji bierni. Część z nas już przyjęła pod swój dach gości z Ukrainy. Część zapewnia tym osobom transport, wsparcie organizacyjne i prawne, w tym również na granicy. Inni organizują zbiórki darów, pomoc humanitarną dla ludności cywilnej, ale też dla sił walczących w Ukrainie. W końcu, pracownicy sądów wychodzą przed swoje zakłady pracy i demonstrują swoje poparcie i wsparcie dla wolnej, niezależnej Ukrainy.
W tym miejscu chcemy się zwrócić do naszych sąsiadów: kochani, jesteśmy z Wami! Nie zgadzamy się na tę brutalną agresję! Nie zgadzamy się na bombardowanie waszych domów! Nie zgadzamy się na próbę zabrania wam wolności i niezależności! Podziwiamy waszą walkę i niezłomność. Jednocześnie, z otwartymi ramionami czekamy na tych, którzy musieli opuścić swoje miejsce zamieszkania. Sami nie mamy wiele, ale podzielimy się wszystkim. Jeśli potrzebujecie jakiekolwiek pomocy – napiszcie do naszego związku związku sądowego. Nasze struktury działają na terenie całej Polski. Jesteśmy zorganizowani. Jesteśmy do waszej dyspozycji.
Jednocześnie zwracamy się do wszystkich pracowników sądów i naszych członków – jeśli potrzebujecie jakiegokolwiek wsparcia z naszej strony w związku z przyjęciem przez was uchodźców bądź chęcią pomocy im – dzwońcie lub napiszcie do nas (Urszula Łobodzińska tel. 519 150 504, u.lobodzinska@knszzadrem.pl). Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące was pytania, doradzić, skontaktować z odpowiednimi organizacjami lub urzędami.
W końcu zwracamy się do polskich władz. Polki i Polacy zdali egzamin z człowieczeństwa na najwyższą ocenę. Poświęcając swój wolny czas, swoje rodziny, rzucili się do pomocy ofiarom wojny. Ale nie mogą tego robić w nieskończoność. Pomoc uchodźcom opiera się tylko i wyłącznie na darmowej pracy tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wykładają na to własne środki. Wolontariusze ci mają swoje rodziny, swoją pracę, swoje (coraz wyższe) rachunki do zapłacenia, swoją wytrzymałość psychiczną. To nie może tak dalej wyglądać.
Mamy obiecane środki finansowe z Unii Europejskiej, mamy Fundusz MS Pomocy Pokrzywdzonym. Możemy nie wyrzucać w błoto milionów, które jesteśmy zobowiązani płacić w związku z nieprawidłowościami i łamaniem prawa przez polski rząd. Żądamy, by wszystkie te środki przeznaczyć na systemową pomoc uchodźcom i systemowe wsparcie Polek i Polaków, którzy tej pomocy udzielają. Należy zatrudnić na godnych warunkach płacy i pracy wolontariuszy, którzy pracują od ponad tygodnia ponad siły. Należy zatrudnić osoby, które przyjechały do nas z Ukrainy teraz lub wcześniej i są tłumaczami, psychologami, nauczycielami, lekarzami, prawnikami i innymi, którzy mogą pomóc. Żądamy również zdecydowanych działań antyinflacyjnych oraz spełnienia żądań płacowych setek tysięcy pracowników strefy budżetowej, którymi to państwo stoi i bez których codziennej ciężkiej i niskopłatnej pracy już dawno by się rozpadło. Żądamy zdecydowanych i konkretnych działań, a nie chwalenia się cudzymi osiągnięciami.
 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 1 =