Wojna na Ukrainie – Pomoc uchodźcom

24 lutego 2022r. tuż za naszą wschodnią granicą z całą mocą wybuchła wojna w wyniku ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Od początku konfliktu giną i będą ginąć cywile. Od początku konfliktu w stronę Polski ciągnie fala uchodźców uciekających przed wojną. Głównie kobiety i dzieci. 

28 lutego Prezydium KNSZZ „Ad Rem” postanowiło przeznaczyć środki pieniężne na pomoc dla uchodźców. Na tym się nie zatrzymujemy. Sądy muszą działać również w czasie wojny. Nawiązaliśmy kontakt z sądami z Ukrainy oraz ze związkami zawodowymi tam działającymi. Część pracowników trwa na swoich stanowiskach, część udała się na front, aby powstrzymać agresora.

Zwyczajnym ludzkim odruchem jest pomoc wobec bliźniego. Pracownicy sądów są w szczególnej mierze wyczuleni na krzywdę innych, codziennie na salach sądowych obserwując ludzkie dramaty. Tym bardziej nie możemy w czasie wojny stać z boku tych wydarzeń. Polskie społeczeństwo, każdy z nas, zdaje teraz egzamin z człowieczeństwa. Zamierzamy przyjąć pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy, w szczególności rodziny pracowników sądów. Pierwsze osoby już znalazły dzięki nam bezpieczne schronienie. Apelujemy do wszystkich członków Ad Remu, ale również do wszystkich pracowników sądów w Polsce, aby wsparli uchodźców w tym trudnym dla nich czasie. 

Jeśli ktoś z Was ma możliwość i chęć przyjęcia pod swój dach uchodźców piszcie maile do osób koordynujących tę akcję: m.kochanowska@knszzadrem.pl, p.kulok@knszzadrem, w.gajewski@knszzadrem.pl, d.jedrowska@knszzadrem.pl, lub zgłoście się bezpośrednio do zarządu Ad Rem w Waszym sądzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 12 =